14 януари 2019
Рефинансиране на жилищния кредит? Сега ли е моментът?
0%
- Новини
Заявете безплатна консултация при нас!
Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.
- ЗА ВРЪЗКА С НАС!
Съвет от Венелин Маринов, кредитен консултант в Кредитланд
В последните години наблюдаваме тенденция на спад на лихвите по жилищните кредити в страната. Към днешна дата те са на най-ниските си нива – до 2018-та година не е имало ипотечни кредити под 3%. Същевременно обаче прогнозите сочат, че още в края на тази година лихвите ще тръгнат нагоре. Ето защо много хора обмислят рефинансиране на ипотечните си кредити, които са изтеглени в период на по-високи лихви, преди да е започнало новото повишаване. Но дали обаче е изгодно това рефинансиране? Бързият и кратък отговор е „зависи“, който е и валиден за доста други неща в живота! Сега ще се опитам да формулирам основните аспекти, от които зависи дали рефинансирането ще е изгодно или не.
Колко ще ни струва рефинансирането?
Трябва да сме наясно, че рефинансирането на жилищен кредит струва доста средства и време (при рефинансиране на потребителски кредит не е така, но сега говорим за ипотечните кредити). Реално рефинансирането е теглене на нов банков заем (банката може и да е същата, в която е настоящият кредит) и точно с това са свързани тези разходи. За да изтеглите този нов заем се учредява нова договорна ипотека върху имота и заради това се налага да се набавят актуални документи от различни институции. Също така се прави доклад за пазарната оценка на ипотекирания имот от лицензиран експерт-оценител, а това също струва пари. Важно е да знаем, че банката има такси при отпускането на новия заем, а има и такси към старата банка и разходи за заличаването на старата ипотека. Сумите за тези разходи могат да бъдат от няколко стотин до няколко хиляди лева – зависи основно от размера на заема, който рефинансираме. Спестените разходи от такси и лихви ще изплатят тези разходи, но след време. Цялата процедура по рефинансирането трае около месец. ВАЖНО!: Преди да започнем рефинансирането на ипотечния заем е добре коректно да се изчислят всички тези разходи. Повечето от тях не зависят от банката и пресмятането им може да се направи още преди да имаме оферта за рефинансиране от дадена банка.
Офертите за рефинансиране – избор и оценка.
След като сме разбрали колко ще ни струва рефинансирането е време да разгледаме банковите оферти. Това е подходящият момент, в който можем да намалим част от горепосочените разходи – в предложенията си за рефинансиране много от банките намаляват или изобщо не начисляват определени свои такси или пък поемат известна част от нотариалните разноски за учредяване на новата ипотека. ВАЖНО!: След като сме получили банкови оферти и вече сме наясно какви разходи ще имаме за рефинансирането е време да ги сравним с настоящия ни кредит.
Точно това сравнение ще ни даде отговор на основния въпрос – изгодно ли е да рефинансираме жилищния ни кредит? Добър калкулатор, който може да ползвате за тази цел има на сайта www.moitepari.bg (калкулатор за рефинансиране). В него попълвате параметрите на сегашния си кредит и на офертата за рефинансиране и калкулаторът ще пресметне вноската и общо погасените суми. Като сравните тези параметри ще можете лесно да се разберете дали ще има икономическа изгода и смисъл от рефинансирането на кредита.
Разбира се това важи в случай, че целта на рефинансирането е намаляване на разходите по ипотечния кредит. Има и други казуси:
- Ако са необходими свежи допълнителни пари;
- Ако се налага да се свали ипотека от някой от имотите-обезпечения по кредита;
- Ако трябва да се освободи съдлъжник (ако те са повече от един).
При тези случаи подходът е различен и други съображения се разглеждат приоритетно. Това, обаче е тема за друг разговор.
Ето пример с изчислено рефинансиране от нашата практиката:
Яна и Иван Петрови имат жилищен кредит от 80 000 лв за 20 години срок на връщане на равни месечни вноски, който е изтеглен преди 2 години и настоящият лихвен процент е 4.30%.
Получават предложение от друга банка за рефинансиране с лихва 3.20% и първоначални такси и експертна оценка общо 250 лв.
Изчисленията ни показват, че рефинансирането за същия остатъчен срок (18 години) ще доведе до редуциране на месечната вноска с 45.93 лв и суми, които ще спестят в края на периода биха били 9671.80 лв.
Тук не включихме обаче разходите за набавяне на документи, учредяване на нова договорна ипотека и заличаване на старата ипотека: около 1300 лв.
Т.е. реално спестени средства в края на периода биха били около 8300-8400 лв, а направените разходи за рефинансирането и първоначални такси и оценка за новата банка от 1550 лв ще се компенсират от по-ниските вноски по новия кредит едва след 33 месеца (почти 3 години).
Какъв е изводът? Рефинансирането е изгодно в дългосрочен план и би спестило над 8 хил. лв за следващите 18 години, но ако имаме намерение да погасим предсрочно заема в следващите 3 години (например ако продадем друг недвижим имот), то може да се окаже, че рефинансирането е оскъпило цената на нашия кредит.
Прочетете още >>>
Разходи, които НЕ вземаме предвид при сделка за жилищен кредит
Разходи, които НЕ вземаме предвид при сделка за жилищен кредит
100%
- ПОДОБНИ СТАТИИ
Разгледайте още
статии
Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.
0%
- Новини
Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив
Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.
17 март 2025
- Съвети
Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище
Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.
30 януари 2025
- Новини
Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?
Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.
26 януари 2025
- Новини
Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски
Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.
9 януари 2025
- Новини
Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.
Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.
9 януари 2025
- Съвети
Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“
Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.
4 декември 2024