9 март 2021

Предсрочно погасяване на кредит или инвестиция - има ли верен отговор

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Интервю на Красимира Жекова, кредитен консултант в Кредитланд, в предаването „В развитие“

Да погасиш предсрочно свой кредит или да инвестираш е въпрос, който няма грешен отговор и всеки човек трябва да вземе решение спрямо своята финансова и житейска ситуация. Това заяви Красимира Жекова от Кредитланд, в предаването „В развитие“.

„Ако това, че имам кредит не ме притеснява и перспективата ми е да имам стабилни доходи в обозримо бъдеще, тогава по-добре е да инвестирам, защото инвестицията ще ми даде добра възвръщаемост, ще ми даде възможност да преодолея инфлацията и да натрупам един авариен фонд, който да ми помогне да посрещна непредвидени ситуации".

„Ако подходим чисто математически, трябва да сравним годишният процент на разходите по нашия кредит с доходността на нашата инвестиция. Ако сме склонни да направим една близка инвестиция и очакваме по-голяма доходност, тогава може би е добре да инвестираме, ако обаче бихме били склонни да инвестираме в нискорискови активи, тогава може би няма смисъл да инвестираме, а по-скоро да предприемем предсрочно погасяване“, каза Жекова.

По думите й също така, ако целта е да се избавим възможно най-бързо от това бреме е добре да предприемем предсрочно погасяване, но преди това трябва да направим един добър анализ на нашата финансова ситуация.

„Рискът най-общо може да е свързан с това, че нашите очаквания можа и да не се реализират. Дори да направим обмислена дългосрочна инвестиция може да се окаже, че не сме реализирали желаната доходност. Също така може да се окаже, че в годините цената на нашия кредит се е увеличила“.

Толерантност към риска е нашето лично възприятие за факта, че нашата инвестиция може да се обезцени и да претърпим загуби“, обясни Жекова.

Толерантността към риск е различна при всеки човек и се изчислява чрез психометрични тестове. Общо взето колкото е по-дълъг периода на нашата инвестиция можем да си позволим по-голям риск, защото тогава дори и при краткосрочни колебания на пазара нашата инвестиция има възможност да се възстанови.
„При определяне на толерантността към риск трябва да вземем предвид и нашата възраст. Ако сме близо до пенсионна възраст не е добре да предприемаме дългосрочни инвестиции, защото може инвестиционният ни хоризонт да не е толкова дълъг и да ни се наложи да излезем от инвестицията си на загуба“, заяви Жекова.

По думите на госта като цяло доходността на инвестицията зависи от доходността на пазара.

„Ако приемем, че в един 10-годишен период пазарът се е развивал нормално и не е имало големи пикове и спадове, тогава можем да очакваме никорискова доходност от 2-3%, среднорискова – около 5-6% и високо рискова – около 10%“, обясни Жекова.

Източник: bloombergtv.bg

100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.

Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.

Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“

Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.

Свържете се с Creditland!