5 май 2025

Въпреки дезинформацията, влизането на България в еврозоната ще е гладко

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Деян Василев, изп. директор на Кредитланд, гостува в „Бизнес старт“ на Bloomberg TV

България до последно изпълняваше всички критерии за влизане в еврозоната. Миналата седмица гуверньора на БНБ потвърди данните. Чакаме резултата от конвергентния доклад на 4 юни. Датата 1-ви януари 2026-та година изглежда все по-реалистична. Това каза Деян Василев, финансов експерт, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

Политическата стабилност е много важна за членството в Еврозоната. Друг важен аспект са банките. Според БНБ те са готови за приемане на еврото. Сега е моментът фирмите и бизнесите да се подготвят за тази промяна. Цените ще трябва да се оценяват временно и в двете валути.

Притесненията на гражданите за повишаване на цените са необосновани. Кампанията за приемане на еврото трябва да се стреми да разсее страховете и да информира.

Влизането на България в еврозоната ще е гладко

„Една от най-големите заплахи е дезинформацията. Всякакви възможни слухове и невярна информация се разпространява много по-бързо и по-често. Около 65% от хората чакат и искат България да влезе в еврозоната“, коментира гостът.

Според г-н Василев, регулаторите са тези, които трябва да следят и могат да предотвратят всякаква спекула. Ползите от валутния борд и фиксирания курс автоматично ще се пренесат при приемане на еврото.

Важно е хората да си дадат сметка, че доходите ни растат, а валутата ни е стабилна. В Унгария валутата се е обезценила с 64% през последните 20 години. В Сърбия, например, лихвите по ипотечните кредити са много високи. „Въпреки шума и опасенията, България ще влезе в еврозоната“, прогнозира Василев.

Всички съществуващи кредити трябва да останат на текущите лихви. Лихвите на ипотечните кредити също ще останат на сегашните нива. Пазарната логика е желязна и няма повод за притеснения.

„Много хора инвестират парите си в имоти или злато. Има интерес и към алтернативните спестявания. Например, държавните облигации носят доходност от 3%“,

отбеляза гостът.

„Американските облигации са обект на съмнение от страна на инвеститорите. Причината е търговката политика на Тръмп. Възможно е европейските активи да се превърнат в една много добра алтернатива. Еврото започва да става оазис на стабилност“, категоричен е Деян Василев.

Цялото интервю може да видите ТУК.

100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Ваканционни имоти – между почивката и инвестицията

Въпреки дезинформацията, влизането на България в еврозоната ще е гладко

България до последно изпълняваше всички критерии за влизане в еврозоната. Миналата седмица гуверньора на БНБ потвърди данните. Чакаме резултата от конвергентния доклад на 4 юни. Датата 1-ви януари 2026-та година изглежда все по-реалистична. Това каза Деян Василев, финансов експерт, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищно кредитиране: Забвяне на ръста през 2025 г., лихвите за ипотечен кредит засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Свържете се с Creditland!