8 май 2025

Ваканционни имоти – между почивката и инвестицията

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Автор: Искрен Тодоров, кредитен консултант в Creditland.bg,


Пазарът на ваканционни имоти се развива динамично в глобален мащаб, като се оформят интересни прилики и отчетливи разлики между отделните региони. Дали ще изберем уютно студио в Созопол, вила с басейн в Санторини или апартамент в луксозен комплекс в Дубай – ваканционният имот все по-често е не само място за почивка, но и важен инвестиционен актив.

България – достъпност и потенциал

Българският пазар на ваканционни имоти се отличава със сравнително ниски цени и добро съотношение „цена-качество“, особено по Черноморието и в планинските курорти. Средната цена на кв.м в Созопол е около 1500 евро – атрактивно ниво в сравнение със Западна Европа и САЩ. Възстановяването на интереса след пандемията, възходът на дистанционната работа и нарастващото търсене на имоти с повече зеленина и енергийна ефективност движат пазара напред.

Гърция – традиции, визи и доходност

Сезонът в южната ни съседка започва още през април и продължава до октомври. Популярни са както островите (Крит, Родос, Санторини), така и Халкидики и Атинската ривиера. В допълнение към прекрасния климат, стабилният интерес на чуждестранни инвеститори се подхранва от програмата за „Златна виза“. Имоти с добър потенциал за краткосрочно отдаване под наем и доходност между 4 и 6% се радват на засилен интерес.

Италия – чарът на автентичността

Със своите исторически къщи и села, Тоскана и езерото Комо предлагат не само естетика, но и инвестиционни възможности. Британци, немци и американци проявяват засилен интерес, като често се търсят стари имоти за реставрация. Въпреки това бюрокрацията и нуждата от реновации изискват търпение и ресурси. Интересен феномен са инициативите за продажба на къщи за 1 евро в обезлюдени села – добър PR, но и реално предизвикателство.

САЩ – мащаб и гъвкавост

САЩ разполагат с един от най-големите и ликвидни пазари. Флорида, Калифорния, Хавай и Колорадо са сред предпочитаните дестинации. Преобладават вътрешни купувачи, но международното присъствие е силно, особено от Канада и Латинска Америка. Краткосрочните наеми чрез Airbnb и VRBO процъфтяват, макар и при сериозна регулация. Покупката от чужденци обаче често е обвързана със строги изисквания и по-сложно финансиране.

Дубай – модерност, лукс и 0% данъци

Със своята динамична строителна активност и амбициозни проекти, Дубай се утвърди като глобален магнит за инвестиции. Луксозни комплекси с гарантирана доходност от наеми (6–10%), отсъствието на данъци върху дохода от наем и липсата на имотен данък са силен стимул. Купувачите идват от цял свят, а сделките „на зелено“ (off-plan) са обичайна практика. Регулациите и стабилната валута правят пазара предвидим, макар и с високи ценови нива.

Какво обединява и какво различава тези пазари?

Прилики:

  • Влиянието на туризма и глобалната икономика.
  • Комбинацията от лично ползване и инвестиция.
  • Значението на локацията и достъпа до удобства.
  • Влиянието на световни събития (пандемия, инфлация, лихви).

Разлики:

  • Ценовата достъпност (България води), различия в данъчни и правни режими.
  • Архитектурният стил и типовете имоти.
  • Зрялостта и ликвидността на пазарите.
  • Възможностите за финансиране, особено за чуждестранни купувачи.

Тенденции и добри практики

Работата от разстояние доведе до т.нар. „workation“ – работа от ваканционна локация. Търсят се устойчиви имоти с ниски разходи, модерни технологии (смарт системи, виртуални огледи) и възможности за краткосрочно отдаване. Важно е обстойното проучване на пазара, консултация с местен адвокат, оценка на допълнителните разходи и реалистични очаквания за доходност.


Пазарът на ваканционни имоти се развива бързо, воден от новите навици за работа, търсенето на качество на живот и желанието за стабилна инвестиция. Както казва Искрен Тодоров:

„Успехът при покупката зависи от доброто проучване, разбирането на местните специфики и реалистичните очаквания.“

Изборът на имот е повече от емоция – това е стратегическо решение, което изисква информация, подготовка и партньори, на които да се доверим.

100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Ваканционни имоти – между почивката и инвестицията

Въпреки дезинформацията, влизането на България в еврозоната ще е гладко

България до последно изпълняваше всички критерии за влизане в еврозоната. Миналата седмица гуверньора на БНБ потвърди данните. Чакаме резултата от конвергентния доклад на 4 юни. Датата 1-ви януари 2026-та година изглежда все по-реалистична. Това каза Деян Василев, финансов експерт, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищно кредитиране: Забвяне на ръста през 2025 г., лихвите за ипотечен кредит засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Свържете се с Creditland!