21 ноември 2024

Новите рестрикции на БНБ – влияние върху жилищното кредитиране и прогнози за 2025 г.

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г.

Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове.  Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те и как ще се отразят върху кредитоискателите и ипотечното кредитиране като цяло, разкри Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд по време на EXPO MOITEPARI 2024. Той презентира темата „Как ще се променят условията по жилищните кредити при новите регулации на БНБ?“

Кредитирането през 2024 г.

Своята презентация Георги Канайков започна с кратък анализ на актуалното състояние на кредитния пазар от началото на годината. Според данните, които изнесе, новоотпуснатите жилищни кредити в България са нараснали с 36%. Общият обем на кредитите, обезпечени с недвижими имоти, от своя страна, се увеличават с 24% за последната година. Жилищното кредитиране се реализира при средна лихва по нови кредити в лева на ниво от 2.52% през август 2024 г. Тези лихвени нива остават ниски за пазара, което стимулира допълнително търсенето. В същото време, банковите депозити също продължават да растат, въпреки минималните лихви, които предлагат банките за тях.

Рестрикциите на БНБ

В момент на силен ръст на кредитирането, БНБ въведе три ключови ограничения върху жилищните кредити. Тяхната основна цел е да ограничат свръхзадлъжняването и да предпазят банковия сектор от прекомерни рискове. Ето и изискванията:

1. Максимален срок на кредита – до 30 години

Според Георги Канайков тази мярка ще засегне около 6% от новите кредити. Това ограничение може да доведе до намаляване на максималната сума, която може да бъде отпусната на кредитоискателите. В противен случай това би означавало по-високи месечни вноски, които да са непосилни за част от желаещите ипотечен кредит.

2. Максимално финансиране – до 85%

Второто ограничение би могло да засегне около 16% от ипотечните кредити. То ще затрудни хората, които нямат достатъчно спестявания за самоучастие.

3. Съотношение дълг/доход – до 50%

Третото ограничение би имало най-силно отражение върху ипотечното кредитиране. Най-съществено то би засегнало кредитополучатели с по-ниски официални доходи, тъй като ще се намали максималния размер на вноската, която могат да си позволят. По този начин биха се засегнали около 23% от новите кредити, които доскоро се отпускаха при съотношение дълг/доход над 50%.

Изискванията на БНБ вече са в сила около месец. Това все още е твърде кратък период, за да търсим видими ефекти от тях. Такива, обаче, ще има със сигурност и те бъдат по-изявени през следващата година.

Ефекти от мерките на БНБ и прогнози за 2025 г.

Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. В краткосрочен план също така тези мерки ще намалят достъпа до кредити на най-рисковите клиенти. Това са такива, които нямат самоучастие, клиенти с ниски или пък неофициални доходи.

Ако очакванията на БНБ не се реализират, тя може да въведе още по-строги мерки. Сред тях са още по-нисък процент на финансиране (например до 80%) и допълнително намаляване на допустимото съотношение дълг/доход (например до 45%).

100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.

Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.

Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“

Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.

Свържете се с Creditland!