1 декември 2022

Най-ниска лихва по ипотечен кредит

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Независимо, че от два месеца сме свидетели на плавно покачване на лихвите по нови кредити, банките продължават да оферират ипотечни кредити с най-ниска лихва. Всяка банка има предложение за най-ниска лихва, но такова ли е наистина?

Най-ниска лихва по ипотечен кредит е цел, задача и желание на почти всеки кредитоискател. Независимо, че от два месеца сме свидетели на плавно покачване на лихвите по нови кредити, банките продължават да оферират ипотечни кредити с най-ниска лихва. Всяка банка има предложение за най-ниска лихва, но такова ли е наистина? Напълно нормално е условията им да се различават. Различия има, както по отношение на лихви и такси, така и по отношение на застраховки, такси за обслужване и т.н. Често предлаганата  оферта с най-ниска лихва по ипотечен кредит може да бъде придружена с предлагане на допълнителни финансови продукти. Банките имат различни тактики и стратегии при офериране на клиентите в зависимост от пазарния си дял, в зависимост от профила на клиентите, които искат да привлекат и т.н.

Намиране на най-ниска лихва по ипотечен кредит

Не е трудно, но е свързано с много проучване, сравнение и анализ на предложените оферти. Нужно е и време за това, а в днешно време то е малко и скъпо. Ето тук всеки кредитополучател, би оценил работата с кредитен посредник. 

Знаем, че лихвата  е цената на риска, който банките поемат. Затова от най-ниската лихва по един дългосрочен кредит, какъвто е ипотечният, се възползват предимно:

• Клиенти с безупречна кредитна история;
• Клиенти с високи доходи – колкото доходът е по-висок, толкова по-малко рисков е за банката;
• Клиенти на трудови договори в определени сектори, големи компании, държавни институции и дружества;
• Клиенти, с превод на заплата в банката кредитор;
• Клиенти с добро самоучастие в сделката, т.е. с по-малка задлъжнялост към банката;
• Важно е и предлаганото обезпечение да бъде достатъчно ликвидно – с добро местоположение. 

Видно е, че изискванията са много, но не е задължително клиентът  да отговаря на абсолютно всички тях. Банките предлагат преференциални условия, както за корпоративни клиенти, така и индивидуални оферти за клиенти с идеален профил.

Кой кредит е с най-ниска лихва

Всъщност, това ли е правилният въпрос? Кредит с най-ниска лихва означава ли най-евтин кредит? Лихвата е основен ценообразуващ фактор, но разходите по един ипотечен кредит не приключват с нея. Освен лихвата се дължат някои еднократни, а впоследствие и съпътстващи такси и комисиони, както и застраховките по кредита. Съвкупен измерител на всички тези разходи е годишния процент на разход/ ГПР/. Той показва общото оскъпяване на кредита и неговата реална цена. Ето защо „най-ниска лихва по кредита“ невинаги е най-правилният критерий за цената му. Единственият обективен такъв е ГПР. И, за да дадем отговор на въпроса „Кой кредит е най-изгоден?“, трябва да кажем „Този с най-нисък ГПР“..

Ниската лихва завинаги ли ще е ниска

Наред с всичко казано за лихвата до тук, много внимателно трябва да се огледа и начина, по който се формира.

Ипотечният кредит може да бъде договорен както с променлива /плаваща/, така и с фиксирана лихва за определен период от време (от няколко месеца до няколко години). В този случай е важно да се обърне внимание на формирането на лихвата. Обикновено при кредит с фиксирана лихва не може да се търси най-ниска лихва, тъй като банката калкулира по-висок риск. Предвид   очакваното повишаване на лихвите  в следващите години, възможно е  в бъдещ момент такъв кредит да се окаже с най-ниска лихва. 

Най-ниска лихва в зависимост от целта на кредита

Изборът целеви или нецелеви кредит също има значение дали ще открием кредита с най-ниска лихва. В случай, че кредитът е за покупка на недвижим имот или рефинансиране на кредити, можем да говорим за целеви кредит. Той би бил с по-ниска лихва от ипотечен кредит за текущи нужди. Ако един целеви кредит към този момент може да се договори на лихви между 2,4 – 2,7%, то лихвите по ипотечен нецелеви кредит се движат с около 0,5 – 1,0 пункта нагоре.

Търсейки най-ниска лихва по кредит ще попаднем и на т.нар. „потребителски кредит с ипотека“. Той също е вид нецелеви кредит и е валидно съображението по-горе.

Как да получим най-ниска лихва по кредита

Често клиентите се обръщат към обслужващата ги банка и смятат, че там биха получили най-ниска лихва по искания ипотечен кредит. Лоялността към обслужващата банка е нещо добро, но не бива да се превръща в ограничение при търсене на оферти. Интернет е необятно пространство, в което може да бъде проверено дали предложението наистина е с най-ниска лихва. Има много работни варианти на ипотечни калкулатори, с които клиентът би могъл да се ориентира дали това, което са му предложили е най-изгодно. На разположение са и услугите на кредитните консултанти. С помощта на опитен кредитен консултант много по-лесно би се ориентирал в избора на оферта с най-ниска цена и с лекота би  преминал през целия процес на кредитиране.

ЗА АВТОРА

Eмилия Владимирова има икономическо образование и над 20 години професионален опит в банковата сфера. Преди 6 години става част от екипа на CreditLand, като кредитното консултиране става естествено продължение на работата й в банковия сектор, а натрупаният практически опит и познания й помагат да печели доверието на клиентите. За контакти: 0878491797, emilia@creditland.bg.
 
100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Ваканционни имоти – между почивката и инвестицията

Въпреки дезинформацията, влизането на България в еврозоната ще е гладко

България до последно изпълняваше всички критерии за влизане в еврозоната. Миналата седмица гуверньора на БНБ потвърди данните. Чакаме резултата от конвергентния доклад на 4 юни. Датата 1-ви януари 2026-та година изглежда все по-реалистична. Това каза Деян Василев, финансов експерт, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищно кредитиране: Забвяне на ръста през 2025 г., лихвите за ипотечен кредит засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Свържете се с Creditland!