16 януари 2015

Какви данъчни облекчения можем да ползваме за 2014 година

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Посрещнахме новата година и отново се захванахме на работа. Разбира се, дойде времето и на неизбежното – плащането на данъци. Самото плащане не можем да го избегнем, но можем да го намалим като използваме различните облекчения предвидени в закона, например – при ипотечен кредит за млади семейства, при живото-застраховки и доброволно пенсионно осигуряване, при дарения и при други ситуации.

Данъчни облекчения за млади семейства ползващи ипотечен кредит

Съгласно Закона за облагане доходите на физически лица данъчни облекчения могат да се ползват и от кредитополучателите на ипотечни кредити за закупуване на жилище. Облекчението се ползва с подаването на годишна данъчна декларация до 30 април в офиса на НАП по постоянен адрес. Със сумата платена за лихви по ипотечен кредит се намалява сборът от всички доходи на физическото лице, а не от дължимият данък. За целта трябва едновременно да отговаряте на следните условия:

1. задължително е да имате сключен граждански брак;
2. поне единия от съпрузите да не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
3. ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.

Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

Към данъчната декларация трябва да приложите документ издаден от банката, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на кредита и декларация от другия съпруг, че не ползва облекчения.

Данъчни облекчения при живото-застраховка или допълнително пенсионно осигуряване:

До 10% от годишната данъчна основа може да си намалят и ползващите застраховки "Живот" и Допълнително доброволно пенсионно осигуряване.

Например: Получавам 1400 лв. брутен месечен доход по трудов договор, от които изчислявам годишната данъчна основа в размер на 14632,80 лв. Трябва да платя 10% данък в размер на 1463,28лв. Обаче годишно внасям по спестовна застраховка "Живот" 600 лв. и за допълнително пенсионно осигуряване 600 лв., т.е. 1200 лв. годишно. С тази сума намалявам годишната данъчна основа 14632,80 лв. – 1200 лв. = 13432,80 лв. или 10 % дължимия данък от мен е в размер на 1343,28 лв. По този начин спестявам 120 лв.

Данъчни облекчения при дарение

Хората направили дарения през годината могат да намалят от 5% до 50% от годишната данъчна основа в зависимост от това на кого са направили дарението.

Ако в продължение на цялата година месечния Ви доход не превишава минималната работна заплата може да ползвате облекчение в размер на целия данък.

За трудоустроените с 50 и над 50% инвалидност годишната данъчна основа се намалява със сумата от 7920 лв.

Освен споменатите по-горе облекчения има и една възможност за намаляване на данъка с още 5%. И това е разбира се, ако нямате данъчни задължения и подадете по електронен път декларацията си до 31.03.2015 г.

Като допълнителна информация за потребителите на бързи кредити, задължително се декларират всички задължения, които надхвърлят 10 000 лв. през текущата година и над 40 000 лв. за последните пет данъчни години.

Как да оптимизирате данъците си? Най-добре попитайте личния си финансов консултант или счетоводител.

Автор: Росица Денева
Дипломиран Финансов Консултант

100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.

Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.

Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“

Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.

Свържете се с Creditland!