8 декември 2018

Какъв е размерът на жилищния кредит, който мога да си позволя и от какво зависи той?

0%

Заявете безплатна консултация при нас!

Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.

Коментар на Биляна Стоева, кредитен консултант в Кредитланд
     Един от най-сериозните въпроси, които се заражда в главата на човек, когато на дневен ред се появи идеята за собствен дом и не разполага с достатъчно спестени средства за покупката му е: „Какъв размер на жилищния кредит могат да одобрят банките, според доходите ми?“ Този въпрос действително е от първостепенна важност за бъдещият кредитоискател за да знае максималния размер на финансирането, което може да получи, за да си търси имот „по джоба“. 
     Най-груб ориентир за това, което банките у нас са склонни да одобрят като ипотечен кредит е 50% от средните месечни доходи на кредитоискателите да са достатъчни за обезпечаване на вноските по всички кредити, които има, включително този, за който кандидатства. Това обаче далеч не е финалната формула, по която банките определят така нареченото съотношение дълг/доход и за целта на точното изчисление е нужна доста по-подробна информация.
     Важно е да се отбележи, че всеки кредитоискател трябва сам да определи какъв максимален размер на месечна вноска е поносимо да изплаща. Това, че някои банки биха одобрили месечната вноска да е 50 или дори 60% от официалния доход в никакъв случай не означа, че той автоматично ще може да издържа себе си и семейството си с останалите налични средства. Препоръчваме подходът за избор на поносима месечна вноска да е консервативен предвид очакваното нарастване на плаващите лихвени проценти в близките 1-2 години и да бъде съобразен с реалните приходи и разходи в домакинството и с това доколко дохода е постоянен и регулярен.
 
 
     Определянето на максималният размер на жилищен или ипотечен кредит е тясно свързан и с официалните източници на доход на клиента, който може да бъде със следния произход: 
• Доходи от трудови или служебни правоотношения; 
• Доходи от граждански договори; 
• Доходи от собствен или съсобствен бизнес като юридическо лице; 
• Доходи от стопанска дейност като земеделски производител;
• Доходи от упражняване на свободна професия;
• Доходи от наем;
• Доходи от пенсии;
• Доходи получавани от работа в чужбина. 
     Други основни елементи, които се вземат предвид са наличието на самоучастие, възрастта, семейното положение, броя членове на семейството, така и цялостната кредитна задлъжнялост на лицето, търсещо заем. 
     Ние като специалисти в кредитното консултиране можем да дадем подробен отговор на този въпрос и за целта препоръчваме да сеобърнете към своя независим кредитен консултант, който да ви разясни всички подробности и да ви съпроводи по дългия път наречен „Жилищен кредит“.
100%

Разгледайте още

статии

Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.

0%

Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив

Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.

Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище

Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.

Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?

Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.

Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски

Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.

Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.

Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.

Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“

Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.

Свържете се с Creditland!