11 април 2022
Договорна и законна ипотека – коя е по-скъпа?
0%
- Съвети
Заявете безплатна консултация при нас!
Свържете се с нашият екип през нашата контактна форма или директно по телефон.
- ЗА ВРЪЗКА С НАС!
Сравнителен анализ от Ана Вандева, кредитен консултант в Кредитланд с 15 годишен професионален опит във финансите и застраховането
Всеки български гражданин, желаещ да закупи недвижим имот с кредит, неминуемо трябва да учреди ипотека в полза на кредитора си. Основните два вида ипотечни кредити на физически лица, могат да се разделят на целеви (за покупка на имот, ремонт) и нецелеви ( за покриване на други нужди). При целевите кредити лихвите и условията, при които банки предоставят финансиране са по-добри, отколкото при нецелевите. При тях също така можем да ползваме и по-дълъг срок на изплащане, за да постигнем по-ниска месечна погасителна вноска. Повече разяснения за разликата между условията на банките при целеви и нецелеви кредити, можете да научите в: “Особености при ипотекиране на съществуващ имот”.
Кога се учредява договорна и кога законна ипотека?
Важен момент е цената на ипотечната сделка, и като част от нея са двата вида съществуващи ипотеки договорна и законна.
Законната се учредява в случаи, при които кредитът е целеви и цялата сума от него ще се преведе по банкова сметка на продавача.
В случай на кредит с две цели (покупка и ремонт или довършителни работи по имота) се вписва договорна ипотека, тъй като не целия размер кредит, ще се преведе по сметка на продавача, а част от средствата, ще останат налични за кредитоискателя, за да ги похарчи за ремонт.
Важно е да уточним, че горните правила са при хипотеза, че обект на обезпечение е закупуваният имот. При нецелевите кредити или целеви за закупуване на имот, при които обезпечение е друг имот – ипотеката винаги е договорна.
Разлика в таксите при учредяване на договорна и законна ипотека
Друг съществен момент в една сделка с имот са нотариалните такси, разходът за които също е в зависимост от това дали ипотеката е законна или договорна, ето какви (като вид) биха били те:
При покупко – продажба на имот | Законна или договорна ипотека |
---|---|
• Местен данък – до 3% от продажната цена • Нотариална такса (съгласно тарифата по ЗННД) • ДДС върху нотариалната такса • Такса вписване 0,1% от продажната цена • Преписи, заверки (според необходимия брой) |
• Нотариална такса (съгласно тарифата по ЗННД) • ДДС върху нотариалната такса • Такса вписване 0,1% от размера на кредита • Преписки, заверки |
Разликата се състои само при нотариалната такса, всички останали такси са еднакви и при двата вида ипотеки. Нотариалната такса при законната ипотека е по-ниска.
Няколко примера, за да стане по-ясно:
1-ви пример
Покупка на имот в София за цена 100 000 лв. Кредит 80 000 лв. Цялата сума, ще се преведе на продавача, и обезпечение по кредита е закупуваният имот.
В този случай, са налице всички предпоставки за учредяване на законна ипотека в полза на кредитора.
Таксите (точната сума може да определи нотариалната кантора, ангажирана с изповядването на сделката) биха били около:
• За покупко-продажба, приблизително 4 040 лв.
• Законна ипотека за 80 000 лв., приблизително – 530 лв.
• Общ разход, приблизително – 4 570 лв.
2-ри пример
Покупка на имот в София за цена 100 000 лв. Кредит 80 000 лв., (от които 70 000 лв. са за закупуване и ще бъдат преведени на продавача, а 10 000 лв. са за ремонт на имота и ще останат по сметка на кредитоискателят-купувач).
Тук структурата на кредита предполага учредяване на договорна ипотека, и приблизителните такси са:
• За покупко-продажбата, приблизително – 4 040 лв.
• Договорна ипотека за 80 000 лв., приблизително – 900 лв.
• Общ разход, приблизително – 4 940 лв.
Какъв да е вида на ипотеката, разбира се определят нотариуса и юрисконсулта на банката-кредитор. Съществуват специфични изисквания при някои кредитори, в които, за да отегчавам читателя не бих желала да навлизам.
Видно от примерните изчисления, от разходна гледна точка по-добре е да се учреди законна ипотека, но когато освен средства за закупуване се нуждаете и от средства за ремонт/други разплащания, ще се наложи да се разделите с малко повече пари, за учредяване на договорна ипотека.
Важно е преди да пристъпите към закупуване на имот с ипотечен кредит, да се ориентирате и за всички съпътстващи сделката разходи!
Някои хора уверени в знанията и уменията си, започват да се „образоват“ в материята, чрез четене в интернет пространството, консултации с роднини и приятели, обикаляне по банки, посещения при врачки.
Други, се доверяват на опита и съветите на висококачествен кредитен консултант като Кредитланд, който ги подготвя за всички бъдещи разходи и вещо напътства целия кредитен процес.
От кои да сте вие? Изберете сами!
100%
- ПОДОБНИ СТАТИИ
Разгледайте още
статии
Ние ще се погрижим да получите най-добрите условия за Вашия ипотечен или потребителски кредит.
0%
- Новини
Creditland консултанти отново ще вземат участие в EXPO MOITEPARI в Пловдив
Водещи финансови експерти, инвеститори и консултанти ще се съберат на едно място, за да предоставят на посетителите ценни насоки и най-новите тенденции в света на инвестициите, кредитирането и управлението на личните финанси. Това събитие, което ще се проведе за втора поредна година, ще предложи богата програма от презентации, дискусии и възможности за нетуъркинг.
17 март 2025
- Съвети
Ипотечен кредит за покупка на общинско жилище
Според българското законодателство общинско жилище е недвижим имот, предназначен за обитаване, който е собственост на общината. Тези жилища са част от общинския жилищен фонд и се управляват в съответствие със Закона за общинската собственост (ЗОС) и правилниците за управление на общинския жилищен фонд, приети от съответните общински съвети.
30 януари 2025
- Новини
Ипотечен кредит: Как се променя пазарът на жилищни кредити в България?
Изминалата година беше особено динамична за пазара на жилищното кредитиране в България. Икономическите и социалните фактори, като растеж на доходите, повишено търсене на жилищни имоти и ниски лихвени проценти, доведоха до значителен ръст в обема на предоставяните ипотечни кредити.
26 януари 2025
- Новини
Жилищното кредитиране ще забави ръста през 2025 г., лихвите засега остават ниски
Към днешна дата няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Предполагаме, че ще има такава, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото – една от предпоставките, която би довела до повишаване на лихвите от страна на банките.
9 януари 2025
- Новини
Жилищни кредити продължават ръста си и през ноември 2024 г.
Данните от лихвената статистика на Българска народна банка за ноември 2024 г. показват, че жилищните кредити продължават да растат с близък до средногодишния темп на ръст в банковата система. Продължаващият ръст на жилищните кредити подчертава интереса на домакинствата към дългосрочни инвестиции и по-конкретно покупката на имот.
9 януари 2025
- Съвети
Ипотечен кредит за „тухла“ или „панел“
Всеки, който някога е кандидатствал за ипотечен кредит, е бил изправен пред един конкретен избор. Това е какъв вид строителство да е имотът, доколкото има възможността за избор. Често се случва при избор на имот да се правят някои компромиси поради най-различни причини.
4 декември 2024